Artykuły

Zapisz się do nas na wizytę:
+(48) 600-639-603

Projektowanie uśmiechu, czyli cyfrowa stomatologia estetyczna

Lek. Dent. Wojciech Boryczko

       Pacjentom coraz częściej zależy nie tylko na „zdrowym uśmiechu”, ale też na efektach estetycznych jakie można osiągnąć dzięki rozwiązaniom stosowanym w dzisiejszej stomatologii. Najczęściej barierą która utrudnia osiągnięcie zadowalającego dla pacjenta efektu estetycznego jest brak zrozumienia oczekiwań z jakimi pacjent zgłasza się do lekarza. Bardzo trudno jest opisać słowami coś, czego obraz mamy w głowie i przekazać to swojemu lekarzowi dentyście tak, żeby zrozumiał nasze oczekiwania. Taką komunikację znacznie ułatwiają zdjęcia i cyfrowe projektowanie uśmiechu na aplikacji „Digital smile design”. Dzięki tym prostym narzędziom możemy niemalże natychmiast przedstawić pacjentowi projekt jego nowego uśmiechu na cyfrowym zdjęciu, które wykonaliśmy chwilę wcześniej. Taki projekt jest analizowany wspólnie z pacjentem, omawiany i korygowany aż będzie uwzględniał wszystkie jego uwagi.

Fot. 1, 2, 3 – Aplikacja Digital Smile Design, projektowanie uśmiechu

       Po akceptacji cyfrowego projektu można na jego bazie wykonać dla pacjenta tymczasowe uzupełnienie protetyczne „mock up”, odtwarzające wcześniej ustalone szczegóły i założyć je pacjentowi bez ingerencji w jego zęby. Po założeniu pacjent może sam ocenić kształt zębów, ich kolor i swój uśmiech w nowej odsłonie. Po wykonaniu sesji zdjęciowej, tymczasowe uzupełnienie jest zdejmowane, a przewidywane efekty estetyczne są omawiane wspólnie, na wykonanych zdjęciach.

Fot. 4 – aparat fotograficzny z obiektywem makro i lampą pierścieniową

       To co pacjent ogląda podczas projektowania uśmiechu jest celem do którego bardzo często droga jest długa i obejmuje wiele zabiegów z różnych dziedzin stomatologii, począwszy od leczenia próchnicy przez implantację brakujących zębów, leczenie ortodontyczne aż do odbudowy protetycznej. Aby efekt estetyczny widoczny na przednich zębach był trwały musi mieć mocne fundamenty, którymi są zęby boczne. Kiedy lekarz uzna, że te warunki są spełnione, można bezpiecznie przystąpić do realizacji projektu estetycznej odbudowy zębów w odcinku przednim.

Fot. 5 – zdjęcie z założonym „mock-up” wykonane aparatem z obiektywem makro i lampą pierścieniową.
Call Now Button