Artykuły

Zapisz się do nas na wizytę:
+(48) 600-639-603

Patologiczne starcie zębów





















Ścieranie się zębów jest zjawiskiem fizjologicznym, dopóki postępuje w bardzo wolnym tempie. Kiedy to zjawisko jest zbyt intensywne nazywamy je patologicznym starciem. Nadmierne starcie zębów jest obecnie bardzo często spotykanym problemem u pacjentów i wymaga bardzo dokładnej diagnostyki. Może być spowodowane zgrzytaniem lub zaciskaniem zębów, ich nieprawidłowym ustawieniem lub anatomią prowadzącą do powstawania węzłów urazowych i konfliktów w zgryzie, utratą zębów bocznych na których opiera się zgryz, zbyt „wysokimi” wypełnieniami i nieprawidłowym szczotkowaniem.

Wszystkie mechanizmy prowadzące do utraty twardych tkanek zębów są wspomagane działalnością kwasów w jamie ustnej, które powodują osłabienie struktury twardych tkanek zęba i zwiększoną podatność na ścieranie. Nasza dieta bogata w kwasy, zła higiena, stres, obgryzanie paznokci, długopisów, duży wysiłek fizyczny i tempo w jakim żyjemy potęgują to zjawisko.

Początkowe objawy mogą być niedostrzeżone przez pacjenta, należą do nich starcia guzków kłów, nadwrażliwość zębów, wzmożone napięcie mięśni żuchwy, powstawanie ubytków przyszyjkowych i drobne odkruszenia szkliwa na brzegach siecznych „jedynek” i „dwójek”. Objawy z czasem postępują, zęby ścierają się w kierunku dziąseł, dochodzi do zmian wysokości zgryzu, która prowadzi do patologicznych zmian w stawie skroniowo żuchwowym. Mechanizm ten powoduje rozrost i wzmożoną ktywność mięśni żuchwy, których napięcie przyśpiesza starcie zębów i może powodować bóle głowy i karku. W konsekwencji utraty szkliwa i zębiny bakterie mogą przedostawać się do miazgi zęba i powodować jego obumarcie.

Leczenie rozpoczyna się od dokładnego badania i znalezienia przyczyny starcia zębów. W zależności od stopnia zaawansowania choroby może wystarczyć zmiana nawyków żywieniowych, jednak przy bardziej nasilonych objawach konieczne jest wprowadzenie skomplikowanej terapii opartej na leczeniu ortodontycznym i przebudowie zgryzu do osiągnięcia relacji centralnej szczęki i żuchwy, która zapewnia prawidłową pracę stawu skroniowo-żuchwowego.  W przypadku wzmożonego napięcia i rozroście mięśni żwaczy można wykonać zastrzyki z botoksu w mięsień żwacz w celu rozluźnienia go. Bardzo dobre efekty daje też terapia szynami relaksacyjnymi, które wykonywane są indywidualnie dla pacjenta, który zakłada je na noc w celu rozluźnienia mięśni i zabezpieczenia zębów przed ścieraniem.

Call Now Button