Artykuły

Zapisz się do nas na wizytę:
+(48) 600-639-603

Implanty Warszawa Wesoła - rozwiązania niezbędne do odzyskania utraconego zęba

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że utracone zęby trzeba uzupełnić, żeby narząd żucia mógł prawidłowo funkcjonować. Konsekwencje utraty własnych zębów mogą być bardzo znaczące dla naszego zdrowia i komfortu życia. Upośledzenie podstawowej funkcji narządu żucia, czyli odgryzanie i przeżuwanie jedzenia to tylko jeden z wielu skutków utraty zębów bocznych, czyli tych znajdujących się w strefie okluzyjnej. Te zęby są odpowiedzialne za nasz zgryz. Po usunięciu dolnego zęba trzonowego w uzębieniu powstaje luka, którą nasz organizm będzie próbował zamknąć. W takim mechanizmie zęby sąsiadujące z luką będą się do niej przechylały żeby ją zamknąć, a ząb przeciwstawny będzie się wyrzynał żeby odzyskać kontakt w zgryzie. To z kolei prowadzi do zmian wysokości zwarcia i zmian w stawach skroniowo-żuchwowych, a takie zmiany często objawiają się okropnymi bólami głowy. Innym objawem dysfunkcji zwarciowych jest zgrzytanie i ścieranie zębów, powstawanie ubytków przyszyjkowych, odpryskiwanie szkliwa, wychylenia i szpary pomiędzy przednimi zębami i wiele innych niekorzystnych objawów. Utrata zęba w przednim odcinku jest widocznym defektem estetycznym. Brakujący przedni ząb powoduje, że pacjenci wstydzą się swojego uśmiechu i niechętnie go pokazują.

most porcelanowy

Fot. Most porcelanowy na metalowej podbudowie

implant zębowy

Fot. Implant zębowy i implanty wkręcone w model żuchwy

Do podstawowych metod stosowanych w celu uzupełnienia brakującego zęba na stałe należą implanty i mosty protetyczne. Implanty zyskały w stomatologii bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ nie ingerują w pozostałe, własne zęby pacjenta. Implant to kolokwialnie mówiąc sztuczny korzeń i na nim opiera się sztuczną koronę, a w całości tworzą sztuczny ząb w miejscu utraconego własnego zęba. Jest to rozwiązanie najbardziej zbliżone do natury. W niektórych przypadkach rozwiązaniem z wyboru do odbudowy brakujących zębów może być most protetyczny. Jest to uzupełnienie protetyczne cementowane na stałe na własnych, odpowiednio przygotowanych zębach pacjenta, które sąsiadują z luką. Najczęściej przygotowanie tych zębów obejmuje leczenie kanałowe, odbudowę filaru i szlifowanie, więc jest bardzo inwazyjne dla własnego zęba pacjenta, ale z powodzeniem może być stosowane, jeżeli z jakiegoś powodu nie można wstawić implantów, a zęby na których będzie opierało się takie uzupełnienie protetyczne i tak wymagają wykonania porcelanowych koron.

most pełnoceramiczny

Fot. Oszlifowane filary i zacementowany most pełnoceramiczny

Po odpowiednim zaplanowaniu i przeprowadzeniu kompleksowego leczenia stomatologicznego pacjent kończy leczenie z zębami ustawionymi w relacji centralnej szczęki i żuchwy (to pojęcie wyjaśniłem w oddzielnym artykule), która jest przewidywalna, estetyczna, trwała i komfortowa dla pacjenta.

Lek. dent. Wojciech Boryczko

Call Now Button