Nikt chyba nie ma wątpliwości, że utracone zęby trzeba uzupełnić, żeby narząd żucia mógł prawidłowo funkcjonować. Konsekwencje utraty własnych zębów mogą być bardzo znaczące dla naszego zdrowia i komfortu życia. Upośledzenie podstawowej funkcji narządu żucia, czyli odgryzanie i przeżuwanie jedzenia to tylko jeden z wielu skutków utraty zębów bocznych, czyli tych znajdujących się w strefie okluzyjnej. Te zęby są odpowiedzialne za nasz zgryz. Po usunięciu dolnego zęba trzonowego w uzębieniu powstaje luka, którą nasz organizm będzie próbował zamknąć. W takim mechanizmie zęby sąsiadujące z luką będą się do niej przechylały żeby ją zamknąć, a ząb przeciwstawny będzie się wyrzynał żeby odzyskać kontakt w zgryzie. To z kolei prowadzi do zmian wysokości zwarcia i zmian w stawach skroniowo-żuchwowych, a takie zmiany często objawiają się okropnymi bólami głowy. Innym objawem dysfunkcji zwarciowych jest zgrzytanie i ścieranie zębów, powstawanie ubytków przyszyjkowych, odpryskiwanie szkliwa, wychylenia i szpary pomiędzy przednimi zębami i wiele innych niekorzystnych objawów. Utrata zęba w przednim odcinku jest widocznym defektem estetycznym. Brakujący przedni ząb powoduje, że pacjenci wstydzą się swojego uśmiechu i niechętnie go pokazują.
Fot. Most porcelanowy na metalowej podbudowie
Fot. Implant zębowy i implanty wkręcone w model żuchwy
Do podstawowych metod stosowanych w celu uzupełnienia brakującego zęba na stałe należą implanty i mosty protetyczne. Implanty zyskały w stomatologii bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ nie ingerują w pozostałe, własne zęby pacjenta. Implant to kolokwialnie mówiąc sztuczny korzeń i na nim opiera się sztuczną koronę, a w całości tworzą sztuczny ząb w miejscu utraconego własnego zęba. Jest to rozwiązanie najbardziej zbliżone do natury. W niektórych przypadkach rozwiązaniem z wyboru do odbudowy brakujących zębów może być most protetyczny. Jest to uzupełnienie protetyczne cementowane na stałe na własnych, odpowiednio przygotowanych zębach pacjenta, które sąsiadują z luką. Najczęściej przygotowanie tych zębów obejmuje leczenie kanałowe, odbudowę filaru i szlifowanie, więc jest bardzo inwazyjne dla własnego zęba pacjenta, ale z powodzeniem może być stosowane, jeżeli z jakiegoś powodu nie można wstawić implantów, a zęby na których będzie opierało się takie uzupełnienie protetyczne i tak wymagają wykonania porcelanowych koron.
Implanty zębowe są stosowane w celu:
Procedura wszczepienia implantu zazwyczaj przebiega w kilku etapach:
Implanty zębowe można klasyfikować według różnych kryteriów, takich jak materiał wykonania, metoda umiejscowienia, kształt, wielkość oraz przewidywany czas użytkowania. Oto główne rodzaje implantów:
Rodzaje implantów zębowych
Średnica implantów zazwyczaj wynosi od 3,5 do 4,2 mm, ale dostępne są również mniejsze (około 2 mm) i większe (do 6 mm) implanty.
Wybór odpowiedniego rodzaju implantu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz warunków anatomicznych, co powinno być ustalane w konsultacji z lekarzem stomatologiem.
Implanty zębowe oferują szereg zalet, które sprawiają, że są one popularnym rozwiązaniem dla osób z brakami w uzębieniu. Oto kluczowe korzyści wynikające z ich zastosowania:
Zalety implantów zębowych
Implanty zębowe stanowią kompleksowe rozwiązanie dla osób borykających się z problemem braków w uzębieniu, oferując zarówno estetyczne, jak i zdrowotne korzyści.
Fot. Oszlifowane filary i zacementowany most pełnoceramiczny
Po odpowiednim zaplanowaniu i przeprowadzeniu kompleksowego leczenia stomatologicznego pacjent kończy leczenie z zębami ustawionymi w relacji centralnej szczęki i żuchwy (to pojęcie wyjaśniłem w oddzielnym artykule), która jest przewidywalna, estetyczna, trwała i komfortowa dla pacjenta.
autor: Lekarz nauk medycznych, stomatolog – Wojciech Boryczko
Umów się na wizytę: Tel. (+48) 600-639-603
Godziny otwarcia: poniedziałek-czwartek: 09:00-20:00 Piątek: 12:00-20:00
Dentysta, stomatolog Warszawa Wesoła - Boryczko ul. Leszczynowa 13, 05-077 Warszawa Wesoła (Stara Miłosna)
|